Związek Międzygminny BZURA od maja do października 2025 r. realizuje cykl lekcji ekologicznych pn. „Życie w (o) biegu” skierowanych do uczniów szkół podstawowych z gmin członkowskich Związku.
Tematyka zajęć obejmuje przede wszystkim prawidłową segregację odpadów oraz pokazanie drogi śmieci od momentu ich powstania do zagospodarowania w instalacjach przetwarzających odpady komunalne. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się m.in.:
-
dlaczego warto segregować śmieci i jakie są tego efekty,
-
jakie są rodzaje odpadów i jak je rozróżniać,
-
czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym,
-
na czym polega ekoprojektowanie i ponowne wykorzystanie odpadów,
-
jak wygląda cykl życia produktu,
-
w jaki sposób odpady stają się surowcami wtórnymi.
Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnej – z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, quizów, eksperymentów oraz zabaw dydaktycznych. Dzięki temu nauka staje się angażująca, a dzieci chętniej zapamiętują zdobywaną wiedzę.
Związek Międzygminny BZURA wierzy, że edukacja ekologiczna to inwestycja w przyszłość – odpowiedzialne postawy młodych mieszkańców dziś, to czystsze i zdrowsze środowisko jutro. Dlatego program lekcji ekologicznych jest stale rozwijany i dostosowywany do potrzeb uczniów oraz aktualnych wyzwań związanych z ochroną przyrody. Gdzie już byliśmy:
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Dzierzgówku – 17 września 2025 r.