W dniach 22 i 23 stycznia 2010 r. odbyły się w miejscowościach:
- Popów – gm. Głowno
- Piaski Bankowe – gm. Bielawy
- Oszkowice – gm. Bielawy
- Bogumin – gm. Bielawy
- Wola Gosławska – gm. Bielawy
Konsultacje społeczne dotyczące inwestycji: Budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych na terenie gminy Bielawy, Powiat Łowicki, Województwo Łódzkie w miejscowości Piaski Bankowe.
Inwestycja ta prowadzona jest przez Związek Międzygminny „Bzura” w ramach projektu pod nazwą: „Kompleksowy system gospodarki odpadami komunalnymi i niebezpiecznymi dla obszaru Podregionu Północnego województwa łódzkiego wraz z budową zakładu zagospodarowania odpadów” – projekt nr IP1/146/2007 na liście Indykatywnego Planu Inwestycyjnego, projekty kluczowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w latach 2007-2013″.
Pomimo mroźnej pogody, frekwencja dopisała. Związek Międzygminny „Bzura” w obecności zaproszonych mieszkańców, wójtów gmin Bielawy i Głowno, realizując ustawowe prawo społeczności lokalnych do informacji, przedstawił najważniejsze aspekty realizowanej inwestycji:
- system prawny obowiązujący w Polsce w zakresie ochrony środowiska,
- dotychczasowe ustalenia i działania związane z realizacją inwestycji i jej umocowanie w prawie miejscowym,
- technologia, w której działać będzie RZZOK Piaski Bankowe,
- wpływ na środowisko opisany w Raporcie Oddziaływania na Środowisko,
- korzyści dla gminy i wsi znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.
Dla spełnienia obowiązujących przepisów, praw oraz dyrektyw unijnych dotyczących gospodarki odpadami stałymi budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych (RZZOK) jest, dla gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym „BZURA”, niezbędna. Projektowany zakład w Piaskach Bankowych zapewniał będzie maksymalne wydzielenie odpadów surowcowych z dowożonych odpadów komunalnych, mechaniczno -biologiczne przetworzenie odpadów biodegradowalnych, a także zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych.
W trakcie konsultacji podkreślano, że zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami mieszkańców (odrzucenie przed kilku laty ofert firm komercyjnych), projektowana inwestycja ma charakter samorządowy i w związku z tym jest realizowana i będzie funkcjonować pod kontrola samorządów. Bardzo duże znaczenie ma także fakt, że niekomercyjny charakter RZZOK Piaski Bankowe zapewni atrakcyjne dla mieszkańców ceny odbioru odpadów komunalnych.
W trakcie omawiania wpływu na środowisko poruszony został również temat największych dotychczas jego „trucicieli” tzn.: dzikich wysypisk śmieci, palenie w domowych piecach lub w ogniskach tworzyw sztucznych, wyrzucanie do środowiska zużytych baterii, opakowań po chemikaliach itp., oraz brak przetwarzania i wyrzucanie zużytych odpadów wielkogabarytowych np. telewizorów, lodówek,zwrócono uwagą, że na terenie gmin nie są to zdarzenia odosobnione.
Społeczności lokalne otrzymały informacją na temat przygotowanych dotychczas opracowań i możliwości nieskrępowanego zapoznawania sie z dokumentacja.
Budowa RZZOK w Piaskach Bankowych największe emocje budzi w Woli Gosławskiej, ale jej mieszkańcy nie podważają konieczności budowy takiego zakładu, jedynie mają wątpliwości dotyczące lokalizacji i jej wpływu na środowisko. W trakcie konsultacji podkreślano, że budowa Zakładu Zagospodarowania jest częścią kompleksowego planu gospodarki odpadami wszystkich 24-ch gmin, który to plan zakłada przede wszystkim jak największe odzyskiwanie surowców i możliwie najniższy poziom składowania balastu.
W trakcie spotkań poruszany był także temat korzyści dla gminy i okolicznych mieszkańców: wykorzystanie ok. 70miejsc pracy w Zakładzie, rozbudowa infrastruktury oraz wzrost poziomu środków inwestycyjnych gminy.
Podkreślono że wobec wymogów polskiego i unijnego prawa w tym zakresie, budowa RZZOK w Piaskach Bankowych ma charakter proekologiczny i służy ochronie środowiska.
Wobec braku zaufania dla instytucji państwowych (zresztą powszechnego nie tylko w tym regionie) podkreślony został samorządowy charakter inwestycji i wpływ społeczności lokalnej na kontroli w zakresie jej funkcjonowania.
Przez obecnych mieszkańców została także wyartykułowana potrzeba dalszych informacji i konsultacji oraz innych działań np. wyjazdów w celu obejrzenia i zapoznania się z funkcjonującymi w zbliżonej technologii zakładami.